Analiza Redoks

Medycyna ortomolekularna = analiza redoks

"Medycyna ortomolekularna oznacza środki podejmowane w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia i wyeliminowania chorób, polegające na zmianie zagęszczenia substancji w ludzkim organizmie."

W ten właśnie sposób Linus Pauling, amerykański naukowiec i dwukrotny laureat nagrody Nobla objaśnił znaczenie utworzonej przez siebie dziedziny medycyny.

Nazwa wywodzi się z greki, „orto” oznacza „dobry”, „prawidłowy”, a „molekuł” drobną cząstkę.

Owe cząstki czy też substancje – nazwijmy je umownie substancjami życiowymi – są konieczne dla zapewnienia zdrowia i nie mogą być syntetycznie wytwarzane przez organizm.

Pod pojęciem substancji życiowych rozumiemy witaminy, substancje nieorganiczne, pierwiastki śladowe, kwasy aminowe i tłuszczowe, różnorodne substancje pochodzenia roślinnego i inne.

Niektóre z nich posiadają zdolność neutralizacji tzw. wolnych rodników chemicznych - nazywa się je wówczas antyutleniaczami.

Wolne rodniki to trujące związki tlenu (utleniacze), powstające jako produkty uboczne przemiany materii, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu.

Jesteśmy zdrowi, jeśli zachowana jest równowaga pomiędzy antyutleniaczami a utleniaczami. W przypadku dominacji wolnych rodników ulegamy chorobom.

Utrzymuje się twierdzenie, iż 70% wszystkich znanych nam chorób wywołują wolne rodniki.

Pierwsze symptomy choroby występują często dopiero po 15-30 latach nieodpowiedniego odżywiania się. Wówczas jest już przeważnie za późno (choroba zaatakowała organizm).

Opróżnianie się zasobów komórkowych ma formę bezobjawową i trwa przez całe lata. Daje się ono zauważyć dopiero w sytuacji, w której organizm jest narażony na stres, a nadmiernie eksploatowana komórka nie dysponuje już zapasem substancji życiowych.

Stan uszkodzenia komórki (opróżnianie się zasobów substancji życiowych) można zmierzyć stosując analizę redoks.

Umożliwia nam ona rzetelne wypowiedzi o zdolnościach odtruwających organizmu w stosunku do wolnych rodników, informuje o zaburzeniach metabolizmu, infekcjach, zapaleniach, ogniskach zapalnych, nowotworach (rak), miażdżycy (zawał serca, udar mózgu) oraz chorobach jelit, zapewniając nieznaną dotychczas dokładność i trafność diagnozy.

Przede wszystkim jednak diagnoza umożliwia rejestrowanie wczesnych stadiów zachorowań, których nie można wykryć stosując tradycyjne, alopatyczne metody diagnozowania.

W stanie obiektywnie stwierdzonego całkowitego zdrowia lub przy niewielkich zaburzeniach dobrego samopoczucia analiza redoks może posłużyć do wykrywania tworzących się zagrożeń, których rozwojowi można wówczas zapobiec, stosując odpowiednią terapię.

Ludzki organizm składa się z ok. 70 bilionów komórek. Każda pojedyncza komórka narażona jest codziennie na ok. 10 1000 ataków wolnych rodników, które mogą rozbić ścianę komórki, wtargnąć do jej jądra i zmienić informację genetyczną.

Wynik analizy redoks informuje nas o tym, na jaką chorobę cierpi pacjent oraz jakich substancji życiowych i w jakiej ilości należy mu dostarczyć.

Mieszanka substancji życiowych zapisywana pacjentowi na receptę, składa się z naturalnych produktów organicznych czym różni się od większości wytwarzanych przemysłowo witamin i preparatów zawierających minerały.

Zalecane na wiele sposobów zdrowe odżywianie nie wystarcza dziś, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na substancje życiowe. W przypadku choroby zapotrzebowanie to wielokrotnie wzrasta, a niedobory wydłużają proces zdrowienia, bądź doprowadzają do stanów chronicznych.

Przykładowo podczas leczenia przeziębienia zalecana jest następująca dawka:

 • 2-5 g witaminy C, co odpowiada 100 pomarańczom
 • 1200 mg witaminy E, co odpowiada 10 l oliwy z oliwek
 • 60 mg koenzymu Q, co odpowiada 1 kg świeżej makreli
 • 30-50 mg cynku

Zasady praktycznego postępowania lekarskiego:

 1. Dokładna anamneza (wywiad lekarski)
 2. Pobranie krwi na czczo (przez poranną kawę i papierosem)
 3. Laboratoryjna analiza krwi – pomiar 22 parametrów surowicy krwi
 4. Komputerowa analiza parametrów z opisem zaburzeń fizykochemicznych
 5. Omówienie wyników oraz dalszego postępowania
 6. Zestawienie indywidualnej mieszanki substancji witalnych (witamin, substancji nieorganicznych oraz pierwiastków śladowych i in.)
 7. Stosowane są naturalne produkty organiczne wytworzone w Niemczech i w Szwajcarii.
 8. Terapia uzupełniająca (akupunktura, homeopatia, terapia enzymowa, terapia tlenowa)
 9. O ile zachodzi konieczność, kierowanie do innych lekarzy, w celu dokonania uzupełniającej diagnozy bądź ewentualnych zabiegów chirurgicznych lub innych (gastroskopia, kolonoskopia, rozmazy bakteryjne)
 10. Zaleca się ponowne badanie po upływie okresu 6 miesięcy.

Termin pobrania krwi prosimy uzgadniać telefonicznie.

Przeprowadzone badanie pozwala nam na następujące stwierdzenia:

 • Jakie są przyczyny dolegliwości lub chorób
 • W jakim stopniu jesteśmy zdrowi, jak funkcjonuje nasza przemiana materii
 • Czy nasz organizm jest już uszkodzony przez wolne rodniki i/lub przez produkty uboczne metabolizmu i/lub przez zewnętrzne czynniki, wynikające z zanieczyszczenia środowiska (spaliny, nikotyna, lekarstwa, pyłki, kurz)
 • Jaką zdolność odkażania i neutralizacji nadwyżki wolnych rodników posiada nasz organizm?
 • Co należy czynić, aby zachować dobre zdrowie i opóźnić proces starzenia – udzielane są tu zalecenia dotyczące ewentualnych zmian przyzwyczajeń życiowych oraz sposobu odżywiania.

Tak zwane „choroby wywołane przez wolne rodniki”:

Układ immunologiczny: Podatność na infekcje i stany zapalne, chroniczne infekcje wirusowe i grzybice, HIV. Wewnętrzne schorzenia układu odpornościowego, alergie

Przemiana materii: Cukrzyca z uszkodzeniami występującymi w jej następstwie, zaburzenia w przemianie tłuszczów

Serce-układ krążenia: Nadciśnienie, arterioskleroza, schorzenia naczyń wieńcowych, zaburzenia rytmu serca

Układ nerwowy: Niewydolność mózgu z osłabieniem pamięci i zdolności do koncentracji, ogólny stan wyczerpania, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane

Organy trawienia: Chroniczny stan zapalny trzustki, toksyczne i zapalne schorzenia wątroby, nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa)

Układ kostny: Artroza, reumatyzm

Płuca: Chroniczne zapalenie oskrzeli i włókniste schorzenia, schorzenia tkanki płucnej, astma

Skóra: Łuszczyca, egzemy, zaburzenia w wytwarzaniu pigmentu i jego

Demencja starcza, choroba Alzheimera, Parkinson

Także dla ”zdrowych”: np. dla sportowców i managerów (większe zużycie substancji życiowych) Antiaging (opóźnianie procesu starzenia) rozmieszczeniu.

Choroby nowotworowe: Wszelkie formy nowotworów

Schorzenia środowiskowo–toksykologiczne: Zatrucia metalami ciężkimi, dioksyną, furanami, aldehydami itp.

Schorzenia wieku starczego: Demencja starcza, choroba Alzheimera, Parkinson Także dla ”zdrowych”: np. dla sportowców i managerów (większe zużycie substancji życiowych) Antiaging (opóźnianie procesu starzenia)